Paydaşı olduğumuz “Güvenli İnternet Günü” programı 12-13 Şubat tarihlerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) gerçekleşti. Programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ile Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Ömer Faruk Sorgun katıldı.

Erişim Sağlayıcıları Birliği bünyesinde yer alan Güvendekal ekibi de 12 Şubat’ta başlayan programdaki etkinliklerde yerini aldı. Güvendekal ekibi tarafından programa katılan öğrencilere hediyeler verildi. Ayrıca, VR gözlük ile öğrencilerin sanal dünyada gezinmeleri ve labirent oyunuyla birlikte öğrenirken eğlenmeleri, eğlenirken de öğrenmeleri sağlandı. Bununla birlikte, Güvendekal ekibi tarafından hazırlanan “Aileler için Güvenli İnternet Rehberi” adlı kitabın ilk baskısı katılımcıların faydasına sunuldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Abdulkerim Gün moderatörlüğünde 13 Şubat günü ilk panel açılışı yapıldı. Panele konuşmacı olarak TikTok Kamu Politikaları Müdürü Emir Gelen, Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Direktörü Sezen Yeşil, Google Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Duygu Yücesoy katıldılar. Aynı gün panelin ikinci oturumuna Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Samur, TRT 1 Program Jürisi Emre Yücelen ve Shiftdelete.net Kurucusu Hakkı Alkan katıldılar. Panelde, “Sosyal Ağları Çocuklar ve Gençler için Güvenli Hâle Getirmek” ve “Güvenli İnternetle Hayatı Güzelleştirmek” başlıkları altında söyleşiler yapıldı.

Düzenlenen etkinlikte, katılımcılara siber güvenlik, siber saldırı, siber tehdit, dijital dünyanın artıları ve eksileri gibi konulardan bahseden Uraloğlu, “Bugünü bir başlangıç olarak görmeli ve güvenli internet kullanımı konusunda çaba göstermeliyiz. Birlikte hareket ederek internetin sunduğu olanaklardan faydalanabilir ve güvenli bir dijital gelecek inşa edebiliriz.” ifadeleriyle dijital dünya konusunda farkındalık yarattı. Uraloğlu, bu bağlamda, “Güvenli İnternet Günü”nün interneti güvenli ve sağlıklı kullanmak için fırsatlar sunduğunu da ifade etti. Panelde konuşan bir diğer isim BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, insanoğlu için dünyayı küçük bir köy hâline getiren internetin sunduğu imkânlara ve bu imkânların beraberinde getirdiği olumsuzluklara değindi. Karagözoğlu, “Dijital zorbalık, çevrim içi istismar, dijital bağımlılık gibi tehlikeler özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi tehdit ederken yalan haber ve dezenformasyon, dijital mahremiyet ve bilgi güvenliği gibi konular ise bütün bir toplumu yakından ilgilendiriyor. Kurumumuz bünyesindeki Güvenli İnternet Merkezi ile internetin sadece zararlı yönleri değil, getirmiş olduğu fırsatlar konusunda da çocuk, genç ve ailelerimizin farkındalığını artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.” şeklindeki ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalarının ardından Bakan Sn. Abdulkadir Uraloğlu, Bakan Yardımcısı Sn. Ömer Fatih Sayan, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu Güvendekal standımızı ziyaret etti. Ekip arkadaşlarımızla kısa bir röportaj gerçekleştiren Uraloğlu bu tip etkinliklerin gençler için öneminden bahsetti.

Güvenli İnternet Günü programında ESB Genel Sekreteri Ömer Faruk Sorgun moderatörlüğünde gerçekleşen panelin ikinci bölümünde konuşmacılar, soru-cevap şeklinde söyleşi yapıp bilinçli, güvenli ve etkin internet kullanımı, internet yardım merkezleri, internet destek hatları, siber zorbalık, siber saldırı, ebeveyn ve çocuklar için doğru internet kullanımı gibi dijital dünya şemsiyesi altında bulunan pek çok konu hakkında katılımcıları bilinçlendirdi. Bu bağlamda, “Güvenli İnternet Günü”nde katılımcılara dijital dünyanın aydınlık ve karanlık yüzü tanıtıldı ve güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.