14 Mayıs 2024 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüğü ev sahipliğinde, “Dijital Bağımlılık ve Sosyal Medyanın Bilinçli Kullanımı” konulu konferans düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen konferansa; üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrencileri katılım sağladı.

Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Güvenli İnternet Merkezi (GİM) iş birliği ile hazırlanan program çerçevesinde; konferansa konuşmacı olarak katılan ESB’den Amine Afra Kılıç ‘’Dijital Bağımlılık’’ konulu, BTK-GİM’den Aydın Çatak ‘’Bilinçli İnternet Kullanımı’’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Dijital bağımlılık sunumunda, dijital bağımlılığın tanımı, belirtileri ve etkileri açıklanırken, nörolojik faktörler ve teknolojinin çekici yönleri de ele alındı. Bu bağımlılıkla başa çıkma yöntemleri ve sağlıklı internet kullanımı önerileri sunuldu. Alternatif aktiviteler olarak hobiler geliştirme, profesyonel destek alma gibi konularla birlikte geniş bir çerçevede dijital bağımlılık işlendi.

Dijital güvenlik bölümünde, dijital ayak izleri, mobil uygulama izinleri, sahte linkler ve online alışverişler üzerinde duruldu. Güvenli sosyal medya kullanımı konusunda ise gizlilik ayarları, iki faktörlü kimlik doğrulamanın önemiyle birlikte sosyal medya paylaşımlarının gelecekteki etkileri tartışıldı.