Erişim Sağlayıcıları Birliği 2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı Gerçekleştirdi.

________________

ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ

19 03 2019

Erişim Sağlayıcıları Birliği 2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı Gerçekleştirdi.

Programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Erişim Sağlayıcıları Birliği Yönetim Kurulu ve Yöneticileri ile sektör temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan UAB Bakan Yardımcısı Sayan “milli teknoloji hamlesi” üzerinde özellikle durdu.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağının sadece faydaları olmadığını art niyetli kullanımlar neticesinde zararda verebileceğini kaydeden Sayan, konuşması sırasında kürsüde bir avcı bayi ile canlı telefon görüşmesi de yaparak hem konuşmayı salona dinletti hemde konuşmayı sonlandırdıktan sonra avcı iletişim bürolarına ve bu bürolarla mücadele edilmesi gerektiğine de değindi. Bugün geldiğimiz noktada insanlığın nerdeyse yarısının internet kullandığına dikkat çeken Sayan, "Her alanda, her ölçekte, her duvarı aşan, her boşluğu dolduran bir değişimden bahsediyoruz. Bu değişim; insanlığın üretim, tüketim, çalışma ve yönetme biçimini de kökten değiştirdi. Çok kısa bir sürede insanlığın iletişim dilini değiştirebildiği, potansiyeli sınırsız bir alan var karşımızda. şeklinde konuştu.

Ülkelerin siber tehditlere karşı kendi siber ordularını kurduğunun altını çizen Sayan, "Uluslararası siber müttefiklik de stratejik önem kazanıyor. Tehdit algısındaki liste her gün uzuyor.” dedi. 15 Temmuz daki iletişim şehitlerini de andığı konuşmasında Sayan, özellikle iletişimin engellenmeye çalışıldığını, ama canları pahasına kendilerini ortaya koyan iletişim şehitlerinin o geceye çok büyük katkıları olduğunu dile getirdi. Sayan sözlerine devam ederken, “Her platformda sık sık dile getiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini oluşturduğu 2023 vizyonuna bizi ulaştıracak olan da, yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan "Milli Teknoloji Hamlesi" olacaktır. Çünkü tüm detaylarına kendimizin hakim olmadığı bir teknolojinin bize hiç bir faydası yoktur. Bu yüzden yeniden altını çizmek istiyorum ki; bizi belirsizliklerden, saldırıya açık olmaktan koruyacak olan, her yerde ve her alanda yerli ve milli üretimdir" sözleriyle yerli ve milli vurgusunu yineledi.

UAB Bakan Yardımcısı Sayan, konuşmasının devamında internetin zararlı yönlerine daha ayrıntısıyla girerek, “İnternet, gelinen bu noktada, sunduğu sonsuz fırsat, imkân ve faydanın yanı sıra internet, birçok risk ve tehlikelerin odak noktası olmaya başlamıştır. Hızla gelişen internet teknolojileri bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan başta çocuk ve gençler olmak üzere tüm internet kullanıcılarını olumlu olduğu kadar olumsuz yönden etkileyebilecek bir mecra haline gelmiştir.” dedi. Ardından “Çocuklar ve gençler başta olmak üzere internet kullanıcılarının, internetin sunduğu olanaklardan en etkin şekilde yararlanmalarını internetin riskleri ve tehlikelerine karşı da güvende olmalarını sağlamak Kurumumuz ve siz İnternet servis sağlayıcıların esas görevleri arasındadır. Bu görevler doğrultusunda var gücümüzle hep birlikte daha çok çalışmamız gerekmektedir" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Başkan Karagözoğlu: ESB İnternetin Bilinçli ve Etkin Kullanımını Yaygınlaştırmalı

"İnternetin sadece zararlı yönlerini değil, getirmiş olduğu fırsatları da çocuk, genç ve ailelerimize ulaştırmak bizim için son derece önemli bir hedeftir" diyen Karagözoğlu konuşmasında, "Bu doğrultuda Kurumumuz; vatandaşlarımızın İnterneti bilinçli, güvenli ve etkin olarak kullanmalarını sağlamak ve bu konuda farkındalığı artırmak amacıyla birçok Avrupa Birliği ülkesinde olduğu gibi bilinçlendirme amaçlı çalışmalara ağırlık vermektedir. Yaşam boyu eğitim ve hayat boyu öğrenme prensibiyle başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın teknolojinin ve internetin olası zararlarından en az etkilenmeleri ve sunduğu fırsatlardan en yüksek seviyede faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları dijital becerilerle donatmamız gerektiği bilinciyle faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bildiğiniz üzere Kurumumuz ve Erişim Sağlayıcılar Birliği arasında, internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımının yaygınlaştırılması, Güvenli İnternet Hizmetinin etkinliğinin ve bu konuda toplumsal farkındalığı oluşturmak amacıyla 2017 yılında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Erişim Sağlayıcılar Birliğiyle bu protokol çerçevesinde birtakım çalışmalar sürdürülmektedir" ifadelerine yer verdi.

Daha sonra Erişim Sağlayıcıları Birliği adına söz alan ESB Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Çerikçi, “ 2017 yılı işbirliği protokolü” kapsamında Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından yapılan çalışmalarıda anlattığı bir konuşma yaptı. Erişim Sağlayıcı Birliği’nin bu kapsamda çalışmalarına başladığını, söz konusu protokol kapsamında ESB içerisinde bir ekip kurulduğunu belirtti. Bilinçli internet kullanımı ile ilgili Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin hazırladığı www.guvendekal.org.tr adresini sinevizyonda sunarak salondaki misafirlere tanıttı. Daha sonra bu konuyla ilgili gerekli alt yapıların hazırlandığını, hedef kitleye yönelik gerekli analizlerin yapıldığını dile getiren Çerikçi, söz konusu çalışmaların hızlanarak etkisini artıracağını dile getirdi. Bu konuda sektördeki firmalara da büyük görevler düştüğünü belirten Çerikçi, teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra belirlenen gündem maddeleri üzerinden genel kurul toplantısı başlatıldı. Firma temsilcilerinin oylamalarıyla belirlenen gündem maddeleri görüşüldü ve 2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı sona erdi.