“5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı” Sona Erdi

________________

ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ

10 12 2018

Siber Suçlarla mücadele kapsamında, Farklı kurumlardan uzman kişilerin katılıyla “5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı” düzenlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından 10-13 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam Çam Otel’de “5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı” düzenlendi. ErişimSağlayıcıları Birliği'nden çalıştaya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Yılmaz Küçük ve Genel Sekreter Yardımcımız Dr. Yahya Şirin katıldı.

Çalıştaya ayrıca; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Fatih Sayan, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Recep Tayfun, Yargıtay Hakimi Mehmet Pakiş ve ayrıca Avrupa Konseyi, FBI ve New York Polis Departmanından birçok yabancı katılımcı yer aldı.

Siber Suçlarla mücadele noktasında, farklı kurumlardan uzman kişilerin katılıyla gerçekleştirilen çalıştayda, kurumlar yaptıkları çalışmaları, yaptıkları çalışmalarla ilgili istatistikleri, ve bu istatistikler ve çalışmalar kapsamında Türkiye'nin bugünkü durumunu değerlendirdiler. Yapılan sunumlarda Türkiye'nin siber suçlarla ilgili gelmesi gereken noktaları da her konuşmacı kendi çalışma alanında tanımlayıp yol haritalarını ortaya koydular.

Erişim Sağlayıcıları Birliği'nden konuşmacı olarak çalıştayda yer alan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Küçük Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB)'nin kuruluş aşaması ve misyonunu, nasıl ve hangi amaçla kurulduğunu, erişim engellemesinin nasıl yapıldığını anlatan bir sunum yaptı. Kurumun yapısı ve çalışma alanlarını ayrıntısıyla anlatan Küçük, kurulu oluşturan işletmelerden ve kurumun hiyerarşik yapılanmasından da bahsetti. Birliği oluşturan organları sunumda detaylandırarak anlatan Küçük, bu çalışma organlarının çalışma alanlarını ve hangi uzman personellerden oluştuğunu da anlattıktan sonra erişim engellemesinin nasıl yapıldığını da anlattı. Öncelikle erişimin aktörlerini tanımlayan Küçük, erişimin aktörlerini Erişim Sağlayıcıları, İçerik Saylayıcıları ve Yer Sağlayıcıları olarak üç başlıkta tanımlayarak açıkladı.

Erişim engellemelerinin yargı kararları kısmına da değinen Küçük " Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gelen erişimin engellenmesi kararları, gerekli hukuki ve teknik incelemesi yapıldıktan sonra erişim sağlayıcılara gönderilmektedir." dedi. Erişim engellemelerinin teknik olarak 3 başlıkta yapıldığını belirterek başlıkları, URL Engellemesi, Alan Adı Engellemesi, IP Engellemesi olarak üç bölümde inceleyerek anlattı. Daha sonra bu engellemelerin aşılabildiğini belirterek yapılan engellemelerin nasıl aşılabildiğini teknik olarak anlattı. Çözüm önerilerine de sunumunda yer veren Küçük, yapılması gerekenin engelleme kararı alınmış yayının kaldırılması olduğunu belirtti. Yayının kaldırılması ile ilgili olarak kanuni maddeleri ve süreçleri de anlattıktan sonra Mehmet Yılmaz Küçük Erişim Sağlayıcıları Birliği adına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.